Kara yolları taşımacılığı için ticari araçların alması zorunlu tutulan Src belgesi ehliyetten farklı bir belgedir ve sürücüler ticari bir taşımacılık faaliyetinde bulunacaksa bu belgeyi almak zorundadır. Src belgesi çeşitlerine göre kategorilenmiştir ve bunların faaliyet alanları da farklıdır.

Sürücü kelimesinin kısaltmasıyla oluşturulan src belgesi Ulaştırma Bakanlığı tarafından verilir. Sınavla verilebildiği gibi bu belgeyi sınavsız alan da vardır. Sınavsız almak için ehliyet tarihiniz baz alınır ve dilekçe yazmanız gereklidir. Sınav tarihleri ve gereken diğer tüm bilgileri de Ulaştırma Bakanlığı sayfasında kolaylıkla bulabilirsiniz.

Src Belgesi Kategorileri Nelerdir?

Belgenin faaliyet alanlarına göre ayrıldığını söylemiştik. Muafiyetle ya da sınava girerek alacaklar da hangi src belgesini alacaklarını muhakkak  bildirirler. Src belgesi çeşitleri şunlardır:

  • Src1 Belgesi: uluslararası alanda taşımacılık faaliyetleri yürüten ticari araçların almak zorunda olduğu belgedir. Aynı zamanda yurtiçinde de taşımacılık yapabilirler.
  • Src2 Belgesi: sadece yurtiçinde taşımacılık yapacak olan ticari araçların alması gereken belgedir.
  • Src3 Belgesi: yurtdışında kargo ve eşya taşıamacılığı yapacak olan ticari araçların alması gereken belgedir. Aynı zamanda yurtiçinde de eşya ve kargo taşımacılığı yapabilirler.
  • Src4 Belgesi: sadece yurtiçinde eşya ve kargo taşımacılığı yapacak olanların kullandığı belgedir.
  • Src 5 Belgesi: zararlı madde taşımacılığı yapan ticari araçlar için zorunlu tutulan belgedir. Src belgesi çeşitleri gördüğünüz gibi 5’e ayrılmıştır.

Src Belgesi Sınavı Nasıl Yapılır?

Bu belgeyi almak için sınavsız da bir yol olduğunu söylemiştik. Fakat ehliyeti yeni olan sürücülerin çoğu bu belgeyi sınava girerek elde etmektedir. Bunun için girilen sınavı geçmek önemlidir. Hatta bununla ilgili eğitim veren kurumlar vardır ve kişileri Src sınavına hazırlamaktadır.

Sınavda toplam 50 soru karşınıza çıkar. Bu sorular src 5 hariç diğer src bölümlerinden karışık olarak gelir. Geçmek için almanız gereken not 60’tır. Yani 30 soruyu en azından doğrı şekilde cevaplandırmış olmanız şarttır.  Src 5 için ayrı olarak 40 soru daha sorulur. Sınav 11 il merkezinde yapılır. Sınav sonuçlarını e devlet üzerinden öğrenebilir ya da yetkili olan eğitim kurumunuzdan bilgi alabilirsiniz.

× WhatsApp